Podglądacze :-)

piątek, 29 maja 2015

Jak poradzić sobie ze stresem w pracy?


Stres w pracy to ostatnio mega powszechne zjawisko. Tak powszechne, że jest to aż przerażające. Chyba każdy z nas tego doświadczył. Pewnie znasz to uczucie, gdy terminy cię gonią, a tobie wydaje się, że żadnym sposobem nie zdążysz ich dotrzymać? Masz tyle pracy, że nie wiesz w co masz ręce włożyć? W dodatku stresująca praca odbija się także na twoim życiu prywatnym, bo przynosisz swoje problemy do domu. Sama dobrze wiem jakie to uczucie. Dziś chcę się z tobą podzielić moimi sposobami na radzenie sobie z tym.

1. Planuj i ustalaj priorytety

O wiele łatwiej jest zacząć pracę, gdy wiesz jakie zadania przed tobą stoją. Lepiej zatem zaplanować sobie pracę na dany dzień. Zastanów się, jakie zadania masz do zrealizowania. Bardzo możliwe, że nie będziesz w stanie wykonać wszystkich od razu. Podziel je zatem na te, które muszą być zrealizowane w pierwszej kolejności oraz te, które mogą poczekać dzień lub dwa. W ten sposób nie będziesz tracić czasu np. na rozmyślanie za co by się tu chwycić najpierw :)

2. Rób sobie przerwy

Pomyślisz pewnie, że całkiem zwariowałam ;) ty masz pełne ręce roboty a ja ci radzę zrobić sobie przerwę. Jednak zmęczony umysł lub mięśnie nie będą pracować tak sprawnie jak na początku dnia. Przerwy nie muszą być długie, wystarczy 5 min, żeby się zregenerować . Ważne, żaby ten czas poświęcić na coś zupełnie innego niż praca. Możesz w tym czasie zjeść kanapkę lub zrobić cokolwiek innego.

3. Podziel obowiązki domowe

Z pozoru nie ma dużego związku pomiędzy pracą a obowiązkami domowymi. Ja jednak zawsze staram się zorganizować w domu w ten sposób, że jeśli wiem, że czeka mnie jakiś szczególnie trudny okres w pracy to niektóre cięższe prace domowe staram się zrobić szybciej. Tak, żebym przychodząc po męczącym dniu do domu nie musiała się od razu chwytać za sprzątanie, mycie okien czy inną niezbyt przyjemną czynność. Zawsze też pamiętam o tym, że nie muszę wszystkiego robić sama. Niektóre czynności spokojnie mogę oddelegować innym.

4. W swoich planach uwzględniaj czas tylko dla siebie

Po całym tygodniu harówki z pewnością marzysz o chwili odpoczynku. Nie odmawiaj go sobie. Relaksująca kąpiel, wypad do kina czy choćby wieczór z ulubioną herbatą i książką na pewno pomoże ci się odzyskać siły. Wybierz to na co masz masz ochotę i co sprawia ci największą przyjemność. 
W tym miejscu należy znowu wrócić do kwestii planowania. Łatwo jest przecież powiedzieć sobie, że chcesz mieć czas tylko dla siebie, dużo trudniej go wygospodarować. Dlatego najlepiej z góry ustalić jakiś konkretny dzień lub porę dnia na relaks i nie planować na ten czas niczego innego - ani spotkań, ani prac domowych. 100% chillout :)

Mam nadzieję, że moje sposoby na stres komuś również pomogą. A tymczasem pozdrawiam was cieplutko :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz